
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Style | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
Stock: 1459
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65671
Ext.Price$0.65671
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65671 | $0.65671 |
| 10 | $0.61511 | $6.15110 |
| 25 | $0.57615 | $14.40375 |
| 50 | $0.53965 | $26.98250 |
| 100 | $0.50547 | $50.54700 |
| 300 | $0.47345 | $142.03500 |
| 500 | $0.44346 | $221.73000 |
| 1000 | $0.41537 | $415.37000 |
| 3000 | $0.38906 | $1167.18000 |
| 5000 | $0.36441 | $1822.05000 |
